Talijani tvrde da je Istra postala nova Toscana, u smislu da će se u njoj dogoditi eksplozija novih ulaganja u kuće, vile, stanove i vikendice jer je naš poluotok stvarno lijep, okružen morem i u blizini velikih metropola, poslovnih čvorišta srednje Europe poput Muenchena, Beča i Milana. Talijani, Hrvati i Slovenci: posla će, očito, biti za sve pa i za politiku i političare.
Na kraju život slijedi jednostavniju logiku: ljudi prodaju jer netko drugi kupuje po cijenama koje su odraz određenog stanja i odnosa između ponude i potražnje. Vjerojatno će i mnogi slovenski ulagači dobrovoljno i za određenu cijenu pristati na kupovinu kuće na okupiranom teritoriju.
Tršćanski stručnjaci za tržište nekretnina tvrde da će novi hrvatski zakon polučiti povećanje potražnje od čak dvadeset posto. Predsjednik pokrajinske udruge agencija za posredovanje pri prodaji i kupovini nekretnina Antonio De Paolo veli da će u unutrašnjosti Istre najviše ulagati bogatiji sloj stanovništva, dok će obala postati predmet ulaganja srednjeg sloja. De Paolo dodaje da Istra nešto gubi zbog toga što nema aerodroma s jakim vezama, no bez obzira na sve, vjeruje u dobro poslovanje i u to da će cijene zabilježiti porast od nekih deset posto.
Talijanski su mediji vijest o novom hrvatskom zakonodavstvu popratili i nekim zanimljivim pričicama o prošlim vremenima pa su, primjerice, podsjetili na to da je unatoč poteškoćama 1999. kuću u Rovinju kupio i sadašnji predsjednik regije Veneto Giancarlo Galan.
Galan je novinarima ispričao da je kuću kupio uz pomoć istarskog župana Ivana Jakovčića i nekih rovinjskih poduzetnika, da je svojevremeno osnovao hrvatsku tvrtku u stopostotnom vlasništvu te na nju prepisao kuću koja se nalazi u starogradskoj jezgri. Tvrdi da se rovinjska kuća pretvorila u izuzetno dobru investiciju jer je sada može prodati za čak 40 posto više od onoga koliko je za nju potrošio. Tršćanski poduzetnici koji se bave nekretninama tvrde da je u Hrvatskoj prosječna cijena po metru kvadratnom između 2.300 i 2.400 eura, ali da u Dubrovniku cijena kvadrata stana zna dostići i 8.000 eura.
Početkom devedesetih godina prošlog stoljeća tadašnji čelnik tršćanske desnice Giulio Camber izmislio je slogan »Ricompriamoci l' Istria« (Kupimo ponovno Istru) i objašnjavao da će se esuli vratiti u zavičaj slijedeći logiku Židova koji su od Arapa kupili zemljište njihovih predaka kako bi se vratili u Obećanu zemlju.
Od tada je prošlo 18 godina i ništa se od toga nije dogodilo, osim što politika i dalje kopa po arhivima tragajući za odgovornosti pojedinih nacionalnih ili etničkih entiteta. Galan je kupio kuću koja je nekoć bila u vlasništvu Rovinjca koji je napustio zavičaj na jednak način kao što je to učinio Nijemac, Austrijanac, Rus ili Mađar.
Esuli su se nadali da će im talijanska država isplatiti naknadu za izgubljenu imovinu, no i dan-danas čekaju val od nekih pet tisuća milijardi starih lira (250 milijuna eura) koje su im na jednak način obećale vlade kako ljevice tako i desnice. Netko je vjerovao da će taj novac uložiti u Istru i Dalmaciju, ali za to postoji mala vjerojatnost.
Malo se tko od esula još nada u povrat oduzete imovine iako politika i dalje o tome spekulira pa su sad određeni tršćanski političari plasirali podatak da bi se Italija i Hrvatska mogle dogovoriti oko povrata imovine 2.500 bivših vlasnika nekretnina čiji slučajevi nisu obuhvaćeni u naslijeđenim ugovorima i sporazumima između Italije i tadašnje Jugoslavije.
Čelnik najveće udruge istarskih esula Unione degli Istriani Massimiliano Lacota tvrdi da esuli neće kupovati u Istri jer na poluotoku »i dalje vlada atmosfera sumnjičavosti i nedobronamjernosti prema Talijanima istarskog porijekla naročito na području oko Buja«.
Nekadašnji predsjednik federacije esulskih udruga odvjetnik Paolo Sardoz Albertini smatra da će u tom novom zakonskom okruženju najviše profitirati Talijani koji nisu emotivno vezani za Istru. »Kupovat će stanovnici Bologne, Genove, Milana jer za njih Istra i Dalmacija predstavljaju rajska odredišta. Teško da će se netko tko je doživio egzodus odlučiti izdvojiti novac da bi se vratio u nekadašnji zavičaj.«
Sadašnji predsjednik federacije esulskih udruga Renzo Codarin veli da će vjerojatno želju za kupovinu u Istri izraziti mlađi naraštaji esulskih obitelji jer nisu opterećeni prošlošću i već godinama redovno posjećuju Istru i Dalmaciju gdje su im rođeni očevi ili pak djedovi.
Glas Istre
0 komentari:
Objavi komentar