Hoće li Hrvatska biti žrtva pucanja "nekretninskog balona"?

ponedjeljak, studenoga 24, 2008

U anketi Global Property Guidea o najboljim očekivanjima ulaganja u nekretnine od ponuđenih država, Crna Gora, Albanija, Turska ili neka druga zemlja, najviše posjetitelja portala glasalo je za Tursku, zatim za neke druge zemlje te za Crnu Goru, a najmanje za Albaniju.


U anketi s pitanjem "Dok se tržišta kuća u mnogim europskim zemljama slomilo, gdje očekujete da bi cijena kuća mogla rasti?" navodi se kako je europsko tržište kuća počelo pokazivati prve znakove krize u drugoj polovici 2007. godine, a cijene kuća snizile su se u mnogim europskim zemljama tijekom ove godine. U baltičkim zemljama "nekretninski balon se rasprsnuo", a Irska, Španjolska i Velika Britanija doživjele su najveći pad vrijednosti nekretnina.

Investitori sada istražuju nekoliko opcija za preusmjeravanje kapitala. Strani kupci nekretnina na Jadranskoj obali u Crnoj Gori, prije svega na Svetom Stefanu i u Budvi, kupovali su dosta nekretnina zahvaljujući povoljnostima koje imaju stranci kod kupnje nekretnina u toj državi te zbog eura koji je službena valuta, a i zbog očekivanja da će Crna Gora prije Srbije, od koje se odvojila prije dvije godine, pristupiti punopravnom članstvu Europske unije.


Premda Albanija ima na kilometre privlačne obale i premda njezin glavni grad Tirana dHoće li Hrvatska biti žrtva pucanja Hoće li Hrvatska biti žrtva pucanja "nekretninskog balona"?oživljava građevinski bum, njezina tradicionalna poprilična izoliranost te sveprisutna institucionalna korumpiranost ne požuruju oprezne investitore nekretnina na kupnju tamošnjih nekretnina. Ipak očekuje se znatno popravljanje stanja i sigurnosnih prilika za ulaganja nakon skorog ulaska Albanije u punopravno članstvo NATO-a.

Turska je i dalje jedno od najprivlačnijih odredišta za kupce nekretnina. Cijene nekretnina u toj su zemlji još uvijek ispod europskog prosjeka, ima odlične lokacije za nekretnine na Mediteranu i Crnom moru, a njezino je gospodarstvo stabilno jer je po veličini sedmo tržište u Europi. Turska je aplicirala na članstvo u Europskoj uniji još 1987. godine i samo je nekoliko njezinih problema kao što su ograničena ljudska prava, utjecaj vojnih zapovjednika na političke prilike u zemlji te okupacija sjevernog Cipra uzrokovalo dugotrajan ostanak u čekaonici za punopravno članstvo u EU. Uz to problem Turske je što se Bruxelles boji velike turske emigracije nakon njezina ulaska u punopravno članstvo EU.

Izvor: Business.hr

Posted in , , , | 1 Comments

1 komentari:

Petar kaže... @ 10. prosinca 2014. u 12:06

Nekretnine u Grčkoj se isto dosta prodaju, vidim da ima povoljnih, i u blizini mora su. Samo treba paziti na papire.

Objavi komentar